10 نکته طبیعی درمان مو برای رشد مو در سال 2024

9 درمان طبیعی برای رشد مو در سال 2024

بسته به علت ریزش مو، برخی از روش‌ها ممکن است به شما در رشد طبیعی مو کمک کند. این‌ها ممکن است شامل ماساژ پوست سر و استفاده از آلوئه‌ورا یا روغن‌های ضروری مانند روغن نارگیل و لیمو باشد.

ریزش مو به طور طبیعی اتفاق می‌افتد و می‌تواند هر کسی را تحت تاثیر قرار دهد. طبق آکادمی پوست آمریکا (AAD)، ممکن است روزانه 50 تا 100 تار مو از دست بدهید.

این ممکن است زیاد به نظر نرسد زیرا شما 100000 فولیکول مو روی سر خود دارید و موها معمولاً دوباره رشد می‌کنند.

با این حال، بسته به علت زمینه‌ای، ممکن است ریزش مو سریع‌تر را تجربه کنید. در برخی موارد ریزش مو دائمی است.

ریزش مو به خودی خود ممکن است اثرات فیزیکی مستقیمی بر سلامت شما نداشته باشد، اما عوارض روحی آن ممکن است قابل توجه باشد.

به خواندن ادامه دهید تا درباره 9 نکته درمانی طبیعی برای کمک به رشد مجدد موهای خود بیشتر بدانید.

ماساژ

ماساژ پوست سر با روغن‌ها و ماسک‌های مو باعث تحریک پوست سر می شود و ممکن است ضخامت مو را بهبود بخشد.

کشیده شدن پوست سر در طول ماساژ می‌تواند رشد و افزایش ضخامت مو را در سلول‌های پاپیلای پوستی که در پایین فولیکول مو قرار دارند، تحریک کند. این سلول ها نقش کلیدی در چرخه بازسازی و رشد مو دارند.

یک مطالعه در سال 2019 نشان داد که ماساژ پوست سر باعث بهبود رشد مو، جریان خون و سلامت پوست سر در افراد می‌شود. ماساژ پوست سر می‌تواند به کاهش استرس و تنش، دو احساسی که ممکن است باعث ریزش مو شوند، کمک کند.

برای ماساژ دادن پوست سر، از نوک انگشتان خود استفاده کنید نه از ناخن ها. مسیر خود را روی پوست سر خود به صورت دایره های کوچک حرکت دهید، با اعمال فشاری کم تا متوسط. زمان خاصی برای ماساژ وجود ندارد. با این حال، در مطالعه فوق، هر ماساژ پوست سر روزانه به مدت 4 دقیقه در طول 24 هفته انجام شد.

9 درمان طبیعی برای رشد مو در سال 2024

آلوئه ورا

آلوئه‌ورا ممکن است به درمان ریزش مو کمک کند. برخی شواهد نشان می‌دهد که آلوئه ورا ممکن است به موارد زیر کمک کند:

 • تسکین پوست سر شما
 • حالت دادن به موهای شما
 • کاهش شوره سر
 • رفع انسداد فولیکول های مو

با این حال، مطالعات حیوانی محدودی وجود دارد و تحقیقات بیشتری در مورد انسان مورد نیاز است.

می توانید چند بار در هفته ژل آلوئه ورا خالص را به پوست سر خود بمالید. همچنین می‌توانید از شامپو و نرم کننده حاوی آلوئه ورا استفاده کنید.

روغن نارگیل

روغن نارگیل حاوی اسیدهای چرب به نام اسید لوریک است که به داخل ساقه مو نفوذ کرده و اجازه نمی‌دهد پروتئین مو بیش از این کم شود.

یک مطالعه در سال 2021 همچنین نشان داد که روغن نارگیل روی پوست سر ممکن است میکروبیوم پوست سر را غنی کند و پوست سر و فولیکول‌های مو را سالم‌تر کند.

روغن نارگیل را می توان قبل یا بعد از شستن موها استفاده کرد (این به نوع موهای شما بستگی دارد). اگر موهایتان چرب است، می‌توانید چند ساعت قبل از شستن موهایتان، از روغن استفاده کنید.

روغن نارگیل را روی پوست سر و تمام موهایتان ماساژ دهید. اگر موهای شما خشک است، می‌توانید از آن به عنوان یک مرطوب‌کننده نیز استفاده کنید.

روغن ماهی

مکمل‌های روغن ماهی مملو از مواد مغذی مانند پروتئین و اسیدهای چرب امگا هستند.

مصرف مکمل امگا همراه با آنتی اکسیدان ها به بهبود تراکم، قطر و ریزش مو کمک می‌کند.

اسیدهای چرب امگا 3 نیز ممکن است به کاهش التهاب و تقویت ایمنی کمک کنند. این‌ها می‌توانند به تقویت چرخه رشد موهای شما کمک کنند و سلامت کلی شما را بهبود بخشند.

قبل از وارد کردن مکمل‌ها به رژیم غذایی خود با یک متخصص مراقبت‌های بهداشتی صحبت کنید و از دوز توصیه شده توسط سازنده پیروی کنید.

جینسینگ

مصرف مکمل‌های جینسینگ ممکن است با تحریک فولیکول‌های مو به رشد مو کمک کند. جینسنوزیدها اجزای فعال جینسینگ هستند و تصور می‌شود که مسئول تأثیر مثبت جینسینگ بر روی مو هستند.

همیشه مکمل‌ها را طبق دستور مصرف کنید و حتماً عوارض جانبی احتمالی را بررسی کنید.

آب پیاز

اگر بتوانید بوی آب پیاز را تحمل کنید، متوجه خواهید شد که مزایای آن ارزشش را دارد.

یک مطالعه در سال 2014 نشان داد که آب پیاز می‌تواند به رشد مو و درمان آلوپسی آره‌آتا کمک کند. آلوپسی آره‌آتا، یک وضعیت خود ایمنی است که در آن بدن به فولیکول‌های مو حمله می‌کند و باعث ریزش مو در قسمت های مختلف بدن می شود.

همچنین تصور می‌شود که آب پیاز گردش خون را بهبود می‌بخشد. یک مطالعه در سال 2015 بر روی حیوانات نشان داد که فاکتور رشد کراتینوسیت بهبود یافته است، که یک واسطه مهم برای تقویت رشد فولیکول مو است.

برای استفاده از آب پیاز، چند پیاز را مخلوط کرده و آب آن را بگیرید. آب میوه را به پوست سر و موهای خود بمالید و بگذارید حداقل 15 دقیقه بماند. سپس با شامپو پاکسازی کنید.

روغن رزماری

روغن رزماری ممکن است به تحریک رشد موهای جدید و جلوگیری از ریزش مو کمک کند.

یک مطالعه در سال 2015 همچنین نشان داد که روغن رزماری ممکن است به اندازه ماینوکسیدیل برای درمان آلوپسی آندروژنتیک موثر باشد.

چند قطره روغن رزماری را در یک روغن حامل مانند روغن آرگان یا روغن جوجوبا مخلوط کنید و قبل از آبکشی آن را روی موها و پوست سر خود ماساژ دهید. می توانید این کار را چند بار در هفته انجام دهید.

همچنین می توانید روزانه چند قطره روغن رزماری به شامپو و نرم کننده خود اضافه کنید. با این حال، از استفاده مستقیم روغن های ضروری روی پوست خودداری کنید و همیشه آنها را با روغن حامل یا شامپو مخلوط کنید.

روغن شمعدانی

شمعدانی یا Pelargonium graveolens گیاهی معطر است که بومی آفریقای جنوبی است. روغن شمعدانی روغن غلیظی است که از برگ های آن استخراج می شود.

یک تحقیق بر روی حیوانات در سال 2017 نشان داد که روغن شمعدانی باعث رشد مو و افزایش گردش خون در موش ها می شود.

سه قطره اسانس شمعدانی را با هشت قطره روغن حامل مخلوط کنید. آن را مستقیماً روی موهای خود بمالید. همچنین می توانید چند قطره به شامپو و نرم کننده خود اضافه کنید.

روغن لیمو

روغن لیمو ممکن است به حفظ سلامت پوست سر و تحریک رشد مو کمک کند. اسید سیناپیک، یک ماده شیمیایی فعال زیستی در لیمو، ممکن است به رشد مو کمک کند.

15 دقیقه قبل از شامپو کردن، آب لیموی تازه را به پوست سر و موهای خود بمالید. همچنین می توانید از اسانس لیمو رقیق شده در روغن حامل به عنوان بخشی از ماسک مو استفاده کنید.

چه زمانی در مورد ریزش مو با پزشک صحبت کنیم؟

اگر بیش از حد متوسط ​​موهای خود را از دست می دهید، با یک متخصص مراقبت های بهداشتی صحبت کنید، به خصوص اگر ریزش مو با علائم دیگری مانند:

 • خستگی
 • اضطراب
 • خارش
 • تغییرات خلق و خوی

بسته به علت اصلی ریزش مو، یک متخصص مراقبت های بهداشتی ممکن است محصولاتی با فرمول خاص برای کمک به کاهش یا معکوس کردن ریزش مو پیشنهاد کند. این‌ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • شامپوها
 • مکمل
 • داروهای تجویزی

در برخی موارد، ممکن است کاشت مو مانند پیوند واحد فولیکولی و استخراج واحد فولیکولی را پیشنهاد کنند.

سوالات متداول در مورد رشد مجدد مو به طور طبیعی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
اسکرول به بالا