آیا ماینوکسیدیل باعث ریزش مو میشود

آیا ماینوکسیدیل باعث ریزش مو می شود؟

ماینوکسیدیل (روگین) یک محصول محبوب برای افرادی است که موهایشان کم پشت شده است. این محصول به صورت محلول یا فوم عرضه می شود و برای استفاده روزانه به صورت موضعی روی پوست سر در نظر گرفته شده است.

برخی افراد هنگامی که برای اولین بار از ماینوکسیدیل برای احیای موهای خود استفاده می‌کنند، متوجه می‌شوند که در واقع برای مدت کوتاهی دچار ریزش بیشتر مو شده‌اند.

پژوهش‌های بالینی و شواهد پزشکی زیادی وجود دارد که از استفاده از ماینوکسیدیل برای ریزش موی متوسط ناشی از آلوپسی موثر است.

اما آیا واقعا موثر است، به خصوص زمانی که موهای بیشتری نسبت به قبل از دست داده‌اید؟

بیایید ریزش مو ناشی از روگین را بررسی کنیم تا بفهمید چقدر رایج است، علت آن چیست و آیا باید نگران باشید.

ماینوکسیدیل چگونه کار می کند؟

ماینوکسیدیل در اصل دارویی بود که برای درمان فشار خون بالا ساخته شده بود.

محققان مشاهده کردند که افرادی که دچار آلوپسی (طاسی) بودند و از ماینوکسیدیل برای فشار خون بالا استفاده می‌کردند، دوباره موهایشان رشد کرد. بدین ترتیب، محبوب ترین درمان بدون نسخه برای آلوپسی در جهان متولد شد. مردم از سال 1986 از ماینوکسیدیل برای درمان ریزش مو استفاده می‌کنند.

اینکه ماینوکسیدیل چگونه کار می‌کند کاملاً مشخص نیست. اما واضح است که ماینوکسیدیل در برخی افراد ریزش مو را کاهش می‌دهد و در عین حال رشد مو را نیز افزایش می‌دهد. این روش برای همه کار نمی‌کند.

ماینوکسیدیل همچنین به عنوان گشادکننده عروق طبقه بندی می‌شود، به این معنی که رگ های خونی شما را گشاد می‌کند تا خون در جایی که استفاده می‌شود راحت‌تر جریان یابد. افزایش گردش خون در پوست سر شما می‌تواند یکی از دلایلی باشد که ماینوکسیدیل باعث افزایش رشد مو می‌شود.

ماینوکسیدیل و چرخه رشد مو

فولیکول‌های موی شما چهار مرحله رشد را طی می‌کنند. همه فولیکول‌ها همزمان در یک مرحله قرار ندارند. اعتقاد بر این است که ماینوکسیدیل بر دو مرحله از رشد مو تأثیر می‌گذارد.

مرحله آناژن (Anagen phase)

مرحله آناژن رشد مو، مرحله «رشد» آن است. این زمانی است که مو از ریشه به بیرون رانده می‌شود. استفاده از ماینوکسیدیل ممکن است طول مرحله آناژن را افزایش دهد.

مرحله تلوژن (Telogen phase)

مرحله تلوژن موی شما مرحله «استراحت» آن است، زمانی که رشد آن متوقف شده است، اما هنوز برای ریزش آماده نیست. در آزمایش بالینی معتبر روی موش‌ها، ماینوکسیدیل مرحله تلوژن مو را از 20 روز به 1 تا 2 روز کاهش داد.

علت ریزش مو بعد از استفاده ماینوکسیدیل چیست؟

علت ریزش مو بعد از استفاده ماینوکسیدیل

عوارض جانبی ماینوکسیدیل معمولا خفیف هستند. عوارض جانبی رایج شامل خارش و سوزش خفیف و همچنین پوسته پوسته شدن پوست است. همچنین ماینوکسیدیل می تواند باعث ریزش مو شود، به خصوص زمانی که برای اولین بار شروع به استفاده از آن می‌کنید.

از آنجایی که ماینوکسیدیل فاز استراحت مو را تسریع می‌کند، گاهی اوقات ریزش مو سریعتر از حد معمول اتفاق می‌افتد.

با این حال، ماینوکسیدیل همچنین فاز رشد مو را طولانی می‌کند. این بدان معناست که حتی اگر در ابتدا انتظار مقداری ریزش مو را داشته باشید، رشد موهای جدید به زودی جایگزین موهایی که از دست داده اید می‌شود.

همه افراد ریزش مو را به عنوان عارضه جانبی ماینوکسیدیل تجربه نخواهند کرد، در حالی که برخی ممکن است آن را به شدت تجربه کنند. در حال حاضر آمار دقیقی در مورد میزان شیوع این عارضه جانبی خاص وجود ندارد.

آیا می توان از ریزش مو بعد از مصرف ماینوکسیدیل جلوگیری کرد؟

برای جلوگیری از ریزش مو ناشی از ماینوکسیدیل کار زیادی نمی‌توانید انجام دهید (یا حتی نمی توانید پیش بینی کنید که آیا در هنگام شروع استفاده از محصول آن را تجربه خواهید کرد یا خیر).

یک نکته قابل توجه این است که هر چه غلظت ماینوکسیدیل که استفاده می‌کنید بیشتر باشد، عارضه جانبی احتمالا شدیدتر خواهد بود. برای مثال، استفاده از فوم با غلظت 2 درصد ماینوکسیدیل می‌تواند عوارض جانبی کمتری نسبت به غلظت 5 درصد داشته باشد.

اگر ریزش موی زیادی را مشاهده کردید، ممکن است بخواهید به دوز کم‌تری از ماینوکسیدیل روی بیاورید. اگر نگران ریزش مو هستید و هنوز شروع به استفاده از ماینوکسیدیل نکرده اید، با غلظت پایین تر شروع کنید و در صورت نیاز به غلظت بالاتر بروید.

ماینوکسیدیل تا چه مدت باعث ریزش مو می شود؟

تاثیر مینوکسیدیل بر افراد مختلف متفاوت است. به طور کلی، برای دیدن نتایج مصرف مینوکسیدیل، به طور معمول حدود ۸ هفته استفاده مداوم لازم است. پس از ۴ ماه مصرف، باید ریزش مو متوقف شده و رویش مجدد مو را مشاهده کنید.

اگر بعد از ۴ ماه همچنان دچار ریزش مو هستید، ممکن است این ریزش مربوط به مصرف ماینوکسیدیل نباشد. همچنین این احتمال وجود دارد که ماینوکسیدیل برای شما محصول مناسبی نباشد. در صورتی که بعد از ۴ ماه مصرف، ریزش شدید مو را تجربه کردید، برای بررسی روش‌های درمانی جایگزین با پزشک خود صحبت کنید.

سایر عوارض جانبی ماینوکسیدیل

علاوه بر ریزش مو، مینوکسیدیل برخی عوارض جانبی دیگر نیز دارد. این عوارض جانبی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • خارش پوست سر
  • پوسته پوسته شدن، تحریک پوست
  • التهاب فولیکول مو
  • رشد موهای زائد (هیپرتریکوزیس)

چه زمانی در مورد ریزش مو ناشی از ماینوکسیدیل به پزشک مراجعه کنید

اگر در اثر مصرف ماینوکسیدیل عوارض جانبی شدیدی را تجربه کردید، با پزشک خود تماس بگیرید و مصرف آن را قطع کنید.

اگر چندین هفته است که از ماینوکسیدیل استفاده می‌کنید و همچنان ریزش موی بیشتری نسبت به رشد مو مشاهده می‌کنید، به پزشک عمومی یا متخصص پوست مراجعه کنید. آنها ممکن است بتوانند تشخیص دهند که آیا ریزش مو به دلیل یک بیماری زمینه‌ای دیگر ایجاد شده است.

در صورت مشاهده موارد زیر، حتما به دنبال مراقبت های پزشکی باشید:

  • ترشح زرد، سبز یا خاکستری رنگ بعد از جراحت پوست روی سر
  • پوسته ریزی مداوم، قرمزی یا تحریک پوست سر
  • ریزش ناگهانی مو به صورت سکه‌ای که با الگوی ریزش موی طبیعی شما مطابقت ندارد
  • افسردگی یا نگرانی از بابت سلامت روان مرتبط با ریزش موی شما

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
اسکرول به بالا