عطر ترکیبی چیست و مزایا و معایب عطرهای ترکیبی کدام هستند؟

برای شما هم پیش آمده است که پس از مدتی رایحه برایتان تکراری شود یا به دنبال ترکیب رایحه ‌ها باشید؟ یا حتی از آن دسته افراد باشید که بین عطر و ادکلن های مختلف نتوانید به‌راحتی یک گزینه را به‌عنوان عطر امضای خود داشته باشید و دلتان بخواهد هم‌زمان از چند عطر استفاده کنید. یا جزء افرادی باشید که دوست دارند عطر شخصی و ساخته دست خودشان را داشته باشند. اگر جواب شما مثبت است تا انتهای این مقاله با ما باشید. در این نوشتار بنا داریم به عطرهای ترکیبی بپردازیم و مزایا و معایبشان را بررسی کنیم.

عطرهای ترکیبی

همانطور که می‌دانید عطرها از ترکیب اسانس و رایحه‌های مختلف ساخته می‌شوند. این ترکیبات به صورت تخصصی‌تر با اصطلاح نت شناخته می‌شوند. هدف از ترکیب نت‌های مختلف ساخت یک رایحه واحد و دلپذیر است. سازندگان عطر و ادکلن با تست رایحه‌های مختلف و تعیین میزان استفاده از هر رایحه، یک عطر واحد را به وجود می‌آورند. اما پروسه ساخت یک عطر ترکیبی فرآیند جداگانه‌ای دارد. عطرهای ترکیبی از ترکیب دو عطر با رایحه واحد ساخته می‌شوند. این فرآیند به شدت حساس بوده و لازم است نکات ویژه‌ای در ساخت این عطرها لحاظ شود.

فرآیند ساخت عطرهای ترکیبی

شما برای ساختن یک عطر ترکیبی در ابتدا لازم است که با ساختار کلی یک عطر آشنا باشید. همانطور که می‌دانید عطرها از سه نت کلی به نام های نت آغازی و نت میانی و نت پایانی تشکیل شده‌اند. هریک از این نت‌ها از رایحه‌های متفاوتی ساخته شده‌اند. این نت‌ها با گذشت زمان به نوبت آشکار شده و باعث می‌شوند تا شما آن رایحه‌ها را احساس کنید. حالا شما با درنظر داشتن این اصل مهم باید بدانید که به هنگام ترکیب دو عطر با رایحه واحد جداگانه باید به خوبی به ساختار تمامی نت‌های سازنده آن‌ها آگاه باشید. همچنین باید بگوییم که رایحه‌های تشکیل دهنده یک عطر از انواع مختلفی تشکیل شده‌اند که در ترکیب دو عطر باید به این مورد نیز توجه کرد.

یکی از روش‌هایی که شما می‌توانید از آن برای ترکیب دو عطر متفاوت استفاده کنید، ترکیب به روش لایه به لایه است. در این روش شما با در نظر گرفتن ساختار هر سه نت اولیه، میانی و پایانی به ترکیب عطرها می‌پردازید. ترکیب رایحه‌های هریک از نت‌های سازنده عطر از لحاظ طبع و یا گروه بویایی در این روش از اهمیت بالایی برخوردار است.

بهتر است بدانید که به هنگام ترکیب عطرها، ابتدا عطری که دارای رایحه تندتر در نت اولیه است را در ظرف بریزید. این کار باعث می‌شود که بوی تند رایحه نت اولیه بر بوی نت رایحه ملایم‌تر نت اولیه عطر دیگر غالب نشود. و به همین صورت دیگر نت‌ها نیز کنار یکدیگر قرار بگیرند.

مواد دیگری که در ساخت عطر و ادکلن مورد استفاده قرار می‌گیرند

یک ادکلن تشکیل شده از روغن‌های اساسی(Essential Oil) ، ترکیبات معطر (Aroma Compound)، ثابت کننده‌ها (Fixatives) و الکل (Alcohol)  می‌باشد. روغن‌های اساسی از طریق تـقـطـیر گـل‌هـا، گیاهان و علف‌ها بدست می‌آید. در فرآیند سـاختـن یک عـطر مواد شیمیایی معطر نیز بکار می‌روند. ثـابـت کننده‌ها در این فرآیند وظیفه پیوند دادن و متصل کردن نت‌های گوناگون به یکدیگر را بر عهده دارند. ثابت کننده‌ها شامل بلسان ( درخت گل حنا )، عنـبر سـائـل و شـیره غـدد بـودار آهـوی مشـک ( نــوع غلیظ آن بدبو بوده اما نوع محلول در الکل آن به عـنـوان عـامـل نگهدارنده در عطرسازی کاربرد دارد ). میـزان الکل اضافه شده به ترکیبات عطری به نوع عطر و ادکلن بستگی دارد.

مزایا و معایب استفاده از عطرهای ترکیبی

از مهم‌ترین مزایای استفاده از عطرهای ترکیبی ایجاد یک تجربه جدید برای کسانی است که از رایحه عطر خود خسته شده‌اند. همچنین همانطور که پیش‌تر هم گفتیم عطرهای ترکیبی بهترین انتخاب برای اضای عطر شخصی برای افراد خاص محسوب می‌شوند. اما در مقابل باید بگوییم که رسیدن به یک ترکیب عطری فوق‌العاده بسیار دشوار است و ریسک بالایی دارد. در اغلب موارد نتیجه ترکیب رایحه‌های مختلف با یکدیگر به نتیجه خوبی ختم نمی‌شود. همچنین ساخت یک عطر ترکیبی فوق العاده نیاز به دانش بالا و صرف وقت و هزینه زیادی است.

مزایا و معایب استفاده از عطرهای ترکیبی

دستور دو عطر ترکیبی

همان طور که قبلاً گفتیم برای ترکیب عطرها باید از قانون خاص آن‌ها پیروی کنید تا بتوانید عطر جدیدی بسازید که هم خودتان و هم دیگران از شنیدن بوی خوش آن لذت ببرند. برای این کار لازم است به نت های تشکیل دهنده عطر دقت کنید که با یکدیگر در تداخل نباشند. برای مثال رایحه مرکبات، نعنا و اسطوخودوس جزء ‌رایحه های پرطرف‌دار هستند که معمولاً در اکثر عطرهای موجود در بازار یافت می‌شود. از سویی تنباکو و سایر دخانیات، انواع چوب‌ها یا خزه‌ها، عطر کارامل یا عطر دریا جزء ‌رایحه ‌هایی هستند که تقریباً همه‌ی سلیقه‌ها را راضی نمی‌کند.

ترکیب اسانس فارنهایت دیور و اسپرینگ

در این روش باید دو عطر فارنهایت دیور و اسپرینگ را با هم ترکیب کنید. در واقع این ترکیب یک رایحه فرح‌بخش ایجاد می‌کند. البته اگر تصمیم دارید از این ترکیب به‌عنوان عطر زنانه استفاده کنید، لازم است سه برابر مقدار عطر فارنهایت از عطر اسپرینگ استفاده ‌کنید. به این ترتیب یک‌چهارم پیمانه مدنظر را از اسانس عطر فارنهایت می‌ریزید و سه‌چهارم دیگر را اسانس اسپرینگ اضافه می‌کنید. برای ساختن عطر مردانه نیز باید از هر دو عطر به میزان مساوی بریزید.

پس از ترکیب هر دو اسانس، ترکیب حاصل را ۵۰ درصد رقیق کنید. این ترکیب بسیار خنک و تلخ است. پخش بو و ماندگاری خوبی نیز دارد. به عقیده‌ی بسیاری از علاقه‌مندان به عطر و ادکلن، بازخورد این عطر عالی است و از آن می‌توانید در تمامی فصول سال، مخصوصاً بهار و تابستان و مهمانی‌های خودمانی یا رسمی استفاده کنید. البته از آنجایی که دوست داشتن یک عطر به سلیقه‌ی شخصی افراد بستگی دارد، برای تجربه‌ی این نوع از عطرهای ترکیبی از مقدار کم شروع کنید.

ترکیب اسانس بلک افغان و کاپیتان بلک

افرادی که بوی دخانیات، دود یا چوب‌ها را دوست دارند، از این ترکیب استقبال می‌کنند. برای شروع لازم است ۱ گرم عطر بلک افغان را با ۰.۶ گرم عطر کاپیتان بلک و یک قطره قهوه مخلوط کنید. این عطر بوی دخانی خوبی دارد که به شیرینی متمایل است. هنگام افزودن قهوه باید دقت کنید که بیشتر از یک قطره نباشد. قهوه این خصوصیت را دارد که روی نت های دیگر تأثیر بگذارد و تداخل پررنگی در ترکیب ایجاد کند.

آیا ترکیب کردن عطرها با هم خوب است؟

جواب قطعا خیر است و عطرهای ترکیبی هر چند ممکن است رایحه ای خوش را خلق کند
اما برای پوست و بدن مضر می باشد
چرا که هر عطری از مواد مخصوص به خود درست شده است و با عطری ممکن است سازگاری و همخوانی نداشته باشد

ترکیب کردن عطر با هم اگر خوب بود خود کارخانه سازنده با هم ترکیب می کرد
و نیازی نبود مصرف کننده عطر ترکیبی درست کند.

عطرهای ترکیبی در فروشگاه آیکیمی

فروشگاه آی کیمی نه عطر ترکیبی پیشنهاد می کند و نه
توصیه چرا که علاوه بر اینکه مفید نیست بلکه ضررات مخصوص به خودش را نیز دارد.
متاسفانه برخی عطر فروشها برای خلق کردن یک عطر جدید با اسم فروشگاه خود و رایحه ای خاص،
چند عطر را با هم ترکیب کرده که این کار درست نیست چرا که
بدترین نوع تبلیغات ترکیب کردن عطرها بدون تخصص می باشد

هر عطری ساختار شیمیایی و ترکیبات خاص خود را دارد که ممکن است
از ترکیب کردن عطرها علاوه بر اینکه بوی خوشی به وجود نیاید بر پوست هم آسب بزند.

ترکیب کردن عطرها تخصص می خواهد که این کار نیاز به یک آزمایشگاه تخصصی و یک پرفیومر متخصص می باشد.

سخن نهایی

در این مقاله سعی کردیم به طور خلاصه اما تخصصی به معرفی عطر ترکیبی و فرآیند ساخت این عطرها بپردازیم. استفاده از عطرهای ترکیبی از جمله مواردی است که همواره مورد انتخاب افراد خاص و شیک و پوش است. فبل از ساخت یک عطر ترکیبی بهتر است که با یک متخصص عطرساز مشورت داشته باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
پیمایش به بالا