تنها سکه ای در جهان که هیچکس آرزوی داشتنش را ندارد

در این مقاله می‌خواهم درباره سکه‌ای حرف بزنم که هیچ کس دوست ندارد آن را داشته باشد. داشتن این سکه بر خلاف سکه‌های رایج در بازار، دست ما نیست و ممکن است بعضی‌ها این سکه را داشته باشند و بعضی نداشته باشند. بله قرار هست در این مقاله راجع به ریزش موی سکه ای صحبت کنم. لطفا تا انتها با من همراه باشید.

ریزش مو سکه ای

آلوپسی (همچنین به نام آلوپسی آره‌آتا شناخته می‌شود) یک بیماری مزمن پوستی است که توسط سیستم ایمنی ایجاد می‌شود و با ریزش ناگهانی مو در پوست سر، ریش و گاهی اوقات ابرو، مژه و موهای بدن مشخص می‌شود. نام دیگر این بیماری ریزش مو سکه ای است که این ریزش مو به صورت تکه‌هایی خالی در سر یا صورت دیده می‌شوند. این نوع ریزش مو بسیار غیر قابل پیش بینی است، زیرا رشد مو در هر زمانی می تواند به حالت عادی بازگردد و سپس دوباره به طور ناگهانی بریزد. مناطق آسیب دیده هیچ گونه علائمی از التهاب یا سایر دلایل ریزش مو را نشان نمی دهند.

لکه‌های ریزش مو می‌توانند به اندازه یک سکه کوچک باشند یا کل ناحیه آسیب دیده را درگیر کنند. شایع‌ترین شکل آلوپسی آره آتا، لکه های طاسی است که بیشتر روی پوست سر یا ریش است. اگر ریزش کامل تمام موهای سر وجود داشته باشد، آلوپسی توتالیس نامیده می‌شود. در صورت درگیر شدن هم موهای سر و هم موهای بدن، به آن آلوپسی یونیورسالیس گفته می‌شود.

انواع آلوپسی

ریزش مو (آلوپسی) چه علت‌هایی دارد؟

آلوپسی نوعی بیماری خودایمنی است که در آن سیستم ایمنی به فولیکول‌های مو حمله می‌کند و باعث می‌شود موها کوچک شوند، رشدشان کند شود یا به طور کلی رشدشان متوقف گردد. عوامل محرک شامل ترکیبی از عوامل ژنتیکی و محیطی متعدد است. آلوپسی اغلب می‌تواند با سایر بیماری‌های خود ایمنی مانند بیماری تیروئید، لوپوس اریتماتوز سیستمیک، پسوریازیس، آرتریت روماتوئید و سایر بیماری‌های التهابی همراه باشد.

آیا آلوپسی ارثی است؟

آلوپسی می‌تواند زمینه ژنتیکی داشته باشد و در خانواده‌ها شیوع پیدا کند. با این حال، الگوی ارث آن مشخص نیست، زیرا ترکیبی از عوامل محیطی و ژنتیکی متعدد در آن دخیل هستند.

آیا آلوپسی مسری است؟

آلوپسی مسری نیست. افرادی که به آلوپسی آره‌آتا مبتلا می‌شوند، معمولاً سابقه خانوادگی و نوعی محرک محیطی مانند استرس روحی یا جسمی دارند.

علائم اولیه آلوپسی (ریزش مو سکه ای) چه هستند؟

علائم و نشانه های رایج آلوپسی آره آتا شامل یک نقطه گرد کوچک یا چندین ناحیه از ریزش مو است. آلوپسی آره آتا معمولاً از یک ناحیه کوچک موضعی شروع می‌شود، اما می‌تواند به آلوپسی توتالیس (ریزش کامل موی سر) و آلوپسی یونیورسالیس (ریزش کامل موی کل بدن) پیشرفت کند.

علاوه بر این، برخی از افراد مبتلا به آلوپسی، ناهنجاری‌های ناخن مانند فرورفتگی سطح ناخن را تجربه می‌کنند. ناهنجاری‌های ناخن می‌تواند قبل یا در طول ریزش مو، یا حتی بعد از شروع رشد مجدد مو رخ دهد.

بهترین درمان برای ریزش موی سکه‌ای کدام است؟

  • برای نواحی کوچک ریزش مو، درمان ضد التهاب با استفاده از استروئید موضعی به شکل شامپو، لوسیون یا کف مناسب است. درمان با استروئید موضعی باید حداقل به مدت سه ماه برای مشاهده نتایج ادامه یابد و در صورت عدم رویش موی جدید پس از شش ماه قطع شود. عوارض جانبی احتمالی شامل فولیکولیت، بثورات (جوش) و نازک شدن پوست است. درمان با استروئید موضعی برای آلوپسی توتالیس (کل سر) و آلوپسی یونیورسالیس (کل بدن) توصیه نمی‌شود.
  • روش دیگر برای ریزش موی سکه‌ای، تزریق داخل ضایعه‌ای (داخل پوست) با استروئید تزریقی است. به طور معمول تزریق‌های متعددی مورد نیاز است که می‌تواند منجر به آتروفی (تحلیل) پوست در محل تزریق شود. تزریق داخل ضایعه‌ای استروئید برای افراد مبتلا به آلوپسی آره‌آتا با پیشرفت سریع یا مبتلايان به آلوپسی توتالیس یا یونیورسالیس توصیه نمی‌شود.
  • یکی دیگر از درمان های موضعی آنتالین (دريتو-اسكالپ) است که به صورت کرم، پماد یا لوسیون در دسترس است. آنترالین خاصیت ضد التهابی دارد و معمولاً حدود هشت هفته طول می‌کشد تا موهای جدید ظاهر شوند. عوارض جانبی احتمالی آنترالین تغییر رنگ پوست و تحریک آن است، بنابراین انتخاب مطلوبی برای درمان طولانی مدت نیست.
  • ریزش مو سکه ای همچنین می‌تواند با داروهای خوراکی مانند ماینوکسیدیل (روگین) درمان شود. ماینوکسیدیل به عنوان گشادکننده عروق عمل می‌کند که باعث افزایش جریان خون در پوست سر می‌شود. با ماینوکسیدیل ممکن است ماه‌ها طول بکشد تا رشد مو را ببینید، بنابراین به طور معمول همراه با یک استروئید موضعی استفاده می‌شود. عوارض جانبی رایج مشاهده شده با ماینوکسیدیل می‌تواند شامل التهاب پوست، سردرد و رشد بیش از حد مو باشد.
  • برای آلوپسی توتالیس و یونیورسالیس، درمان‌های بالقوه شامل مصرف طولانی مدت کورتیکواستروئید و ایمونوتراپی تماسی است. درمان سیستمیک کورتیکواستروئید با پردنیزولون خوراکی باید تا 6 ماه برای حفظ رشد مو ادامه یابد. به دلیل عوارض جانبی مصرف طولانی مدت کورتیکواستروئید خوراکی، این روش برای افرادی با آلوپسی بسیار گسترده در نظر گرفته می‌شود. استفاده هفتگی از یک آلرژن موضعی ایمونوتراپی مانند دی فنیل سیکلوپروپنون در برخی موارد موثر بوده است. برای مشاهده رشد کافی مو، درمان باید حداقل به مدت شش ماه ادامه یابد.
  • علاوه بر این، بسیاری از افراد به دنبال حمایت روانشناختی و محصولات آرایشی مانند کلاه گیس یا بافت مو هستند.

آیا ریزش مو سکه ای قابل درمان است؟

متاسفانه برای آلوپسی آره‌آتا درمان قطعی وجود ندارد. به دلیل غیرقابل پیش‌بینی بودن این بیماری، درمان ریزش مو سکه ای می‌تواند بسیار دشوار باشد. برخی از افراد با درمان می‌توانند به رشد مجدد مو دست یابند، در حالی که برخی دیگر هیچ موفقیتی کسب نمی‌کنند. بسیاری از بیماران بهبودی‌های ناگهانی را تجربه می‌کنند که به دنبال آن عود بیماری شکل می‌گیرد. میزان عدم موفقیت در تمام گزینه‌های درمانی فعلی زیاد است و در حال حاضر، هیچ درمان خاصی برای آلوپسی توسط سازمان غذا و دارو آمریکا (FDA) تایید نشده است. در حال حاضر آزمایشات بالینی با لیزر درمانی و فتوشیمی‌درمانی در حال انجام است به این امید که درمانی با عوارض جانبی کم و نرخ پاسخگویی بهتر برای رشد مجدد مو یافت شود.

مهم‌ترین حقایق در مورد آلوپسی (ریزش مو سکه ای) چیست؟

آلوپسی یک بیماری مزمن پوستی با واسطه سیستم ایمنی است که باعث ریزش ناگهانی مو می‌شود. این بیماری می‌تواند پوست سر، ریش، مژه، ابرو و بدن را تحت تاثیر قرار دهد.

برای ابتلا به آلوپسی، فرد باید هم سابقه خانوادگی داشته باشد و هم تحت تاثیر یک عامل محیطی قرار گیرد. شایع‌ترین شکل آن شامل تکه‌های طاسی روی پوست سر یا ریش است. ریزش مو در این بیماری بسیار غیرقابل پیش‌بینی بوده و دوره‌هایی از ریزش ناگهانی مو به دنبال رویش مجدد خود به خود مو رخ می‌دهد. موهای تحت تاثیر آلوپسی معمولا شکل خاص “علامت تعجب(!)” دارند که باعث می‌شود بیشتر در معرض ریزش قرار گیرند.

هیچ درمانی قطعی برای آلوپسی وجود ندارد و درمان‌های موجود اغلب کم‌اثر یا با میزان پاسخ‌دهی بسیار پایین هستند. هدف اکثر درمان‌ها، یا مسدود کردن پاسخ ایمنی و یا تحریک رشد مو است. حتی با درمان، ممکن است موها پس از قطع درمان دوباره بریزند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
پیمایش به بالا